Refláció: ezt tanulhatjuk meg 2010-ben...
2010. február 09. írta: vecseilaszlo

Refláció: ezt tanulhatjuk meg 2010-ben...

A koppenhágai központú, online kereskedésre és befektetésekre szakosodott bank pénzügyi előrejelzése szerint 2010 a refláció éve lesz, és a 2009 második felében tapasztalt pozitív trendek 2010-ben még elég sokáig érzékelhetőek lesznek. Csakhogy a várható „strukturális ellenszél" 2010-ben akár hatalmas hullámokat is vethet.

Forrás: Piac & Profit

"2010-ben a világpiacon a legnagyobb zavart az válthatja ki, ha a kínai gazdaság hirtelen zuhanórepülésre vált, és a befektetésekre épülő export kínai modellje a hanyatló nyugati kereslet falába ütközik. Az elmúlt évben 20%-kal esett vissza a kínai kivitel és a világ ma úgy tekint Kínára, mint 1998-ban Japánra.

Kis eszköztár
2010-ben Magyarországon 0%-os növekedésre, 2,10% inflációra, -3,80%-os GDP-arányos költségvetési hiányra és 10,50%-ot elérő munkanélküliségre számítunk. A különböző eszközkategóriák közül általában a részvények árfolyama a 2010 első felében várhatóan 10-15% ot emelkedik, majd a második félévben 8-10% visszatesztelés következhet. A magyar kormány már tett (sikeres) lépéseket az IMF által előírt követelmények teljesítésére, visszafogta az államháztartás kiadásait, de további csökkentésekre és reformokra van szükség. Az állami kiadások csökkentése és ennek a fogyasztásra gyakorolt másodlagos hatása folytán általában nem sok remény van arra, hogy a fellendülés elsősorban belső tényezőkre támaszkodjon.

A jegybanknak csak kevés eszköze van a kamatok korrekciójára (és a belső keresletre alapuló növekedés fellendítésére), mert a jelenleg 6,25%-os alapkamat további csökkentése valószínűleg a HUF/EUR árfolyam további romlásához vezetne, és ezzel a magyar háztartásokat hozná nehéz helyzetbe. Ezért Magyarországon az ismételt növekedés esélye teljes mértékben a külföldi közvetlen tőkebefektetésektől és az exporttól függ.

Csak buborék
Christian Tegllund Blaabjerg, a Saxo Bank vezető részvénypiaci stratégája szerint „a látszat csal: a pénzügyi piacok pillanatnyi javulásának a GDP adatok vagy éppenséggel a fogyasztói hangulat tükrében semmivel sincs több köze a valósághoz, mint a 2003 és 2006 közötti pénzbőség gerjesztette spekulatív konjunktúrának. A fejlett világon a kilencvenes évek közepe óta a hitelekből fújódó buborékok dominálnak, s a problémákra kivétel nélkül alacsonyabb kamatokkal és még több hitellel reagáltunk. Ezzel az a probléma, hogy" ... >>

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vecsei László hírblog tudástára az eKeresekedelem, eCommerce, magyar e-kereskedelem, webáruházak, online marketing, valamint a magyarországi könyvkereskedelem tárgykörökben. Elérhető: vecseilaszlo.blog.hu címen.    

A bejegyzés trackback címe:

https://vecseilaszlo.blog.hu/api/trackback/id/tr661741537

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása