A napi fogyasztási cikkek online piaca gyors ütemben növekszik, ugyanakkor a webes boltok előtt még számos területen van fejlődési lehetőség. A GoldenBolt verseny értékeléséhez készített próbavásárlások tanulságai szerint a legtöbb online üzletnél volt valamilyen jogi hiányosság, általában nem érhető el a bankkártyás fizetési mód, ugyanakkor jellemző a rugalmas vevőkezelés.
Forrás: Kutatócentrum - sajtószoba
"A napi fogyasztási cikkek online piaca a nemzetközi trendeknek megfelelően hazánkban is gyors ütemben fejlődik: az elmúlt egy év során az online vásárlók 27 százaléka vett ebbe a kategóriába tartozó terméket a világhálón, míg a megelőző egy évben ez az arány még csak 16 százalék volt (forrás: KutatóCentrum - Mai Piac: E-Shopping FMCG Report, 2009).
A kínálati oldal is folyamatosan bővül: a GKIeNet adatai szerint 2007 októbere óta a regisztrált online kiskereskedések - beleértve azokat is, melyek nem napi fogyasztási cikkeket árulnak - száma 1800-ról 2400-ra nőtt. A világhálón megtalálható boltok azonban nem minden esetben nyújtanak olyan szolgáltatást, amelyet a vásárlók elvárnának.
A GoldenBolt verseny értékeléséhez végzett próbavásárlások során összegyűjtött tapasztalatok azt mutatják, hogy a számos jó megoldás ellenére az online boltoknak sok területen van fejlődési lehetősége.
2009-ben második alkalommal rendezte meg a Mai Piac a Goldenbolt versenyt. A megmérettetésre azok a hazai online kiskereskedők nevezhettek, melyek elsősorban napi fogyasztási cikkeket (FMCG) forgalmaznak. A webes boltokat a tavalyi évhez hasonlóan az előszűrés után egy előre meghatározott, azonos menetrend szerinti próbavásárlás keretében a verseny szakmai partnere, a KutatóCentrum értékelte. A próbavásárlás során többek között a webáruházak működését, az ígért szállítási idő betartását, a szállítás minőségét, a vevőkezelést, valamint a telefonos és e-mailes kapcsolatfelvételkor tapasztalt attitűdöt vizsgálták.
Nem szeretünk várni
Sok e-bolt esetében megfigyelhető volt valamilyen jogi hiányosság - derül ki a KutatóCentrum által végzett próbavásárlások eredményeinek összesítéséből. Leggyakrabban a gazdálkodó szervezet adatai, valamint az adatvédelemmel kapcsolatos információk voltak hiányosak, emellett több esetben pontatlan tájékoztatást adtak a szállítási, fizetési feltételekről is.
Az online vásárlás hátrányaként gyakran" ... >>
Vecsei László hírblog tudástára az eKeresekedelem, eCommerce, magyar e-kereskedelem, webáruházak, online marketing, valamint a magyarországi könyvkereskedelem tárgykörökben. Elérhető: vecseilaszlo.blog.hu címen.