Sokan azért félnek e-boltban vásárolni, mert nem biztosak abban, hogy ugyanolyan védelemben részesülnek, mint a „valódi” üzletekben. A valóság az, hogy a jogszabályok ugyanúgy vonatkoznak azokra, akik katalógusukat az interneten teszik közzé, sőt: számos speciális, szigorú előírás köti az e-boltosokat. Ezen előírások kikényszerítésére hatékony hatósági felügyelet működik, és természetesen a bírósághoz fordulás eszköze is a fogyasztók rendelkezésére áll.
Forrás: Miniszterelnöki Hivatal Informatikai Államtitkárságának internetes honlapja
"Kezdjük a kereskedőnél!
A jó kereskedő hosszú távra tervez, és szeretné megtartani vásárlóit. A fogyasztói elégedettség megteremtése különösen fontos az elektronikus kereskedelemben, ahol ma még érthető a nagyobb fogyasztói bizalmatlanság. Panaszainkkal, információ iránti igényünkkel forduljunk elsősorban a kereskedőhöz. Nem árt természetesen, ha tisztában vagyunk jogainkkal, a jogszabályok adta lehetőségekkel. Mindehhez azonban fontos, hogy valóban elérhető legyen a kereskedő. Amennyiben telefonszámot, e-mail- vagy postacímet nem találunk a szolgáltató honlapján, úgy – amellett, hogy a kereskedő jogellenesen működik – semmi biztosítékunk arra, hogy probléma esetén az e-boltos nyomára akadunk.
A Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság
Az NFH általános fogyasztóvédelmi feladatai mellett az alábbi, kifejezetten az elektronikus kereskedelemhez kapcsolódó jogsértések esetében jár el:
- a szolgáltató nem tette közzé honlapján a jogszabályok által előírt adatokat (pl. székhely, elektronikus levelezési cím stb.)
- a szerződés megkötése nem az elektronikus kereskedelemi törvényben foglaltak szerint történt
- közüzemi, pénzügyi és nyugdíjpénztári, valamint biztosítási tevékenységet folytatók nem - működtetnek elektronikus úton is ügyfélszolgálatot.
Elektronikus hirdetésekkel kapcsolatban az NFH csak abban az esetben jár el, ha azok a gazdasági reklámtevékenységre vonatkozó rendelkezésekbe ütköznek. Az elektronikus hirdetés kéretlensége esetén a Nemzeti Hírközlési Hatóság (NHH) jár el.
A fogyasztó panaszbejelentéssel" ... >>
Vecsei László hírblog tudástára az eKeresekedelem, eCommerce, magyar e-kereskedelem, webáruházak, online marketing, valamint a magyarországi könyvkereskedelem tárgykörökben. Elérhető: vecseilaszlo.blog.hu címen.