
A jogi szakértő és a GKM szerint egyaránt komoly aggályokat vet fel az a javaslat, amellyel a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése (MKKE) hatósági ár bevezetését kezdeményezné a könyvpiacon. Az új könyvekre adható árkedvezmények javasolt befagyasztása hátrányos helyzetbe hozná a fogyasztókat, a kisebb cégeket, könyvtárakat és az alternatív terjesztőket, maximalizálná viszont néhány könypiaci óriáscég profitját, bebetonozná piaci pozíciójukat és kvázi hatósági jogosítványokat adna a könyvpiaci lobbinak. Az aggályok nyomán elmarad az ügyben tervezett parlamenti bizottsági ülés.
Mondvacsinált külföldi hivatkozások
Az MKKE által német mintára kidolgozott tervezet lényege, hogy az újonnan megjelent könyveket 180 napig maximum 10 százalék kedvezménnyel lehetne csak értékesíteni ("árkötöttség"), az árat pedig a kiadó és/vagy az importőr határozná meg.
Bár a javaslat a német példára hivatkozik, azt Zentai Péter László, a MKKE vezetője is elismerte, hogy a magyar könyvpiac szerkezete egyáltalán nem hasonlít a németre. Speciális magyar sajátosság, hogy a kiadói és a kereskedői szerep ... >>