A litera kiadóvezetőket, a kiadásban dolgozó szakembereket kérdezett meg arról, mit gondolnak a magyarországi könyvterjesztési rendszerről, érdemesnek tartják-e annak megreformálását és ha igen, hogyan képzelik ezt el. Cikkünkben Mészáros Sándor, a Pesti Kalligram kiadó főszerkesztője válaszol kérdéseinkre.
Forrás: litera - az irodalmi portál
"A könyvpiaci helyzetről szóló tudósítások rendre a terjesztők és a minőségi könyveket megjelentető kiadó ellentétéről beszélnek. Sokan nehezményezik, hogy a vásárlók nem is találkozhatnak a megjelentetett könyvek nagy hányadával. Saját kiadói működése alapján hogyan ítéli meg ezt a helyzetet?
Talán érdemes különválasztani a kérdést: a Kalligram felől inkább kedvező tapasztalataim vannak a kereskedőkkel kapcsolatban. Vagyis a könyvekereskedők többsége nem különbözteti meg hátrányosan a kiadónkat, sem az ún. „minőségi” könyveinket. Ezt nem udvariasságból mondom, hanem részben tapasztalat mondatja velem, másrészt a túlzó általánosítás ellen tiltakozom. Pontosabban azon szemlélet ellen, hogy a könyvkereskedőket tegyük felelőssé azért, amiért alapvetően nem ők a felelősek. Sokkal inkább az elmúlt másfél-két évtized kulturális politikája, amely – szinte politikai pártoktól és kormányoktól függetlenül – érdemi döntéseket és koncepciókat nem dolgozott ki, hanem az „önszabályozó piac” mítoszának bedőlve lényegében magára hagyta az ún. minőségi könyvkiadást, és csak tüneti kezelésre vállalkozott. Mindezt a kereskedőkre kenni – nos, ez nem méltányos…
Sokak szerint az erős tőkekoncentrációval bíró nagy cégek végzetesen és károsan befolyásolják a kínálati piacot. Ön hogyan ítéli meg ezt a folyamatot?
Megint csak nem a tőkekoncentrációval van baj. " ... >>
Vecsei László hírblog tudástára az eKeresekedelem, eCommerce, magyar e-kereskedelem, webáruházak, online marketing, valamint a magyarországi könyvkereskedelem tárgykörökben. Elérhető: vecseilaszlo.blog.hu címen.